Endodoncja – zadbaj o swój uśmiech

Endodoncja

Endodoncja – zadbaj o swój uśmiech

Zęby przez całe życie człowieka muszą wiele przejść i znieść. Niestety jak wszystko, tak i one ulegają zepsuciu, a wówczas konieczne jest podjęcie dalszych kroków. Wiele osób staje przed dylematem – usunąć czy naprawiać? Jeśli dentysta podczas wizyty kontrolnej powie, że jest szansa na zachowanie zęba, warto podjąć wyzwanie. W tym przypadku najlepiej zgłosić się do Centrum Stomatologicznego SuMed w Głogowie Małopolskim, gdzie wykonywana jest endodoncja. Czym jest ten zabieg oraz na czym polega, dowiesz się z poniższego artykułu.

Endodoncja – co kryje ta nazwa?

Endodoncja jest dziedziną stomatologii, która zajmuje się leczeniem chorób miazgi i kanałów zębowych. Jej celem jest zachowanie zęba chorego i zapobieganie jego utracie, poprzez usunięcie zakażonej miazgi oraz wypełnienie kanałów specjalnym materiałem. Endodoncja jest często nazywana leczeniem kanałowym. Stosuje się ją, gdy ząb jest dotknięty próchnicą lub miazga jest uszkodzona, np. w wyniku urazu.

Jak wygląda leczenie kanałowe?

Wiele osób nie decyduje się na leczenie endodoncyjne, ponieważ identyfikuje je z dużym bólem oraz wysokimi kosztami. Wbrew pozorom jest to dużo tańsze, a przede wszystkim mniej inwazyjne rozwiązanie. Cały zabieg wygląda następująco:

 1. Znieczulenie – pacjent dostaje zastrzyk miejscowy, by nie odczuwać dyskomfortu. W uzasadnionych przypadkach możliwe jest leczenie w pełnej narkozie.  
 2. Otwarcie zęba – lekarz stomatolog otwiera ząb i dostęp do kanału zębowego.
 3. Usunięcie miazgi – zakażona miazga jest usuwana z kanału zęba za pomocą narzędzi stomatologicznych.
 4. Oczyszczenie i wyczyszczenie – kanały są oczyszczane i wyczyszczone za pomocą specjalnych narzędzi, aby pozbyć się resztek bakterii, zapobiegając ponownemu zakażeniu.
 5. Wypełnienie kanałów – kanały zębowe są wypełniane specjalnym materiałem, takim jak gutaperka, aby wzmocnić i ochronić ząb.
 6. Zakończenie – zabieg kończony jest założeniem specjalnej nakładki na ząb.

Leczenie kanałowe jest zabiegiem, który może trwać kilka godzin i zwykle wymaga paru wizyt u stomatologa, aby uzyskać pełne wyleczenie.

Nowoczesne narzędzia wykorzystywane do endodoncji

Mikroskop stomatologiczny to specjalny typ mikroskopu, który jest przeznaczony do wykorzystania w gabinetach dentystycznych. Jest on wyposażony w powiększenie, które pozwala na precyzyjne wykonywanie zabiegów, takich jak naprawianie zębów czy leczenie chorób dziąseł. Mikroskop zapewnia lekarzowi stomatologowi doskonałą widoczność i pozwala na precyzyjne dostosowanie narzędzi do potrzeb pacjenta. Dzięki temu skraca się czas leczenia oraz zwiększa się gwarancja szczelności wypełnienie kanałów zębowych podczas endodoncji.

Wskazania do endodoncji

Wskazaniem do leczenia kanałowego jest obecność choroby zębodołu wynikającej z zakażenia oraz rozwoju bakterii w zębie. Jest to najczęstsza przyczyna bólu, powodująca powstanie ropnia. Inne wskazania do leczenia kanałowego to:

 • złamania zęba, które dotyczą miazgi,
 • uszkodzenia mechaniczne, takie jak pęknięcia i skręcenia,
 • nieprawidłowe rozwijanie się zęba,
 • wady wrodzone,
 • starzenie się i erozja miazgi.

Centrum Stomatologiczne SuMed w Głogowie Małopolskim – wiemy, jak leczyć

Zdrowe i piękne zęby to marzenie każdego z nas, dlatego warto o nie dbać każdego dnia. Leczenie ich to jedno, a codzienna higiena jamy ustnej to drugie. Pamiętaj więc o regularnych wizytach przynajmniej raz w roku u stomatologa oraz samodzielnie dbaj o swoje uzębienie.