Chirurgiczne usuwanie pieprzyków i znamion – wszystko, co powinieneś wiedzieć o zabiegu

chirurgiczne usuwanie pieprzyków i znamion

Chirurgiczne usuwanie pieprzyków i znamion – wszystko, co powinieneś wiedzieć o zabiegu

Każdy człowiek na swojej skórze ma znamiona barwione o różnym kształcie oraz kolorze. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę, że mogą one być początkiem poważnej choroby. Dlatego tak ważne jest regularne sprawdzanie swojego ciała pod tym właśnie kątem. Należy obserwować, jak wyglądają pieprzyki lub inne znamiona oraz czy z upływem czasu ulegają one zmianie. W sytuacji, gdy coś zaczyna nas niepokoić, zaleca się wizytę u lekarza. Specjalista będzie mógł ocenić, na ile nasze obawy są słuszne oraz czy niezbędne nie będzie chirurgiczne usuwanie pieprzyków i znamion.

Kto zajmuje się badaniem pieprzyków i znamion?

Widząc niepokojące znamię lub pieprzyk należy udać się do dermatologa w CM SuMed. Specjalista oglądnie zmianę, która najczęściej widoczna jest gołym okiem. Często wykonuje się również badanie dermatoskopowe polegające na powiększeniu jej za pomocą lupy lub specjalnej kamery. Taka czynność pozwala postawić właściwą diagnozę oraz podjąć dalsze kroki. Dermatolog z Głogowa może np. zlecić chirurgiczne lub laserowe usunięcie  pieprzyków i znamion.

Czym jest chirurgiczne usuwanie pieprzyków i znamion?

Chirurgiczne usuwanie pieprzyków i znamion to zabieg chirurgiczny polegający na wycinaniu zmian skórnych. Wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym, co czyni go bezbolesnym dla pacjenta. W trakcie zabiegu wycinane są zmiany skórne przy pomocy skalpela lub lasera elektrokoagulacji. Materiał pobierany jest do badania histopatologicznego, aby potwierdzić, że nie stanowi on zagrożenia dla zdrowia. Po wszystkim zakłada się szwy i opatrunek, które po kilku dniach zostają usunięte.

W pierwszych dniach mogą wystąpić obrzęki, zaczerwienienia, zasinienia i ból, a także strupki, które szybko się goją. Po zabiegu należy unikać ekspozycji na słońce oraz kontaktu z wodą. Blizna na początku może być widoczna, ale z czasem będzie się rozjaśniać i stopniowo zanikać.

W przypadku jakichkolwiek niepokojących objawów, takich jak swędzenie, pieczenie, krwawienie czy wyciek z rany, należy skontaktować się z lekarzem.

Wskazania do chirurgicznego usuwania pieprzyków i znamion

Wskazania do chirurgicznego usuwania pieprzyków i znamion zazwyczaj opierają się na ich wyglądzie, wielkości, kolorze, teksturze oraz kształcie. Inne czynniki, takie jak położenie na ciele, częste uderzenia, uszkodzenia i długotrwała ekspozycja na słońce, również mogą być brane pod uwagę.

Pamiętaj, że decyzja o usunięciu pieprzyka lub znamienia powinna być podejmowana przez dermatologa po dokładnej ocenie i wykluczeniu potencjalnego zagrożenia dla zdrowia.

Jak przygotować się do zabiegu?

Chirurgiczne usuwanie pieprzyków i znamion to zabieg, do którego nie musisz się jakoś szczególnie przygotowywać. Pamiętaj jednak o kilku rzeczach:

  •         zastosuj się do wszystkich zaleceń dermatologa z Głogowa, które usłyszałeś podczas wizyty,
  •         wykonaj badania, jeśli zostały Ci zlecone,
  •         pamiętaj o ogoleniu okolicy, gdzie znajduje się zmiana, jeżeli występuje na niej owłosienie,
  •         wylecz dokładnie zakażenie skóry występujące w miejscu operacji.

Troszcz się o siebie i bliskich

Pamiętaj, że niektóre pieprzyki i znamiona pojawiają się w miejscach niewidocznych dla nas np. na plecach czy karku. Warto więc poprosić o pomoc zaufaną osobę, która mogłaby obejrzeć Twoje ciało, sprawdzając, czy nie ma na nim niepokojących zmian barwionych. Jeśli Ty lub ktoś z bliskich zauważy coś, zgłoście się do dermatologa w Centrum Medycznym SuMed w Głogowie.